Unia Europejska inwestuje 5 000 – 10 000 zł w potencjał OSÓB DOROSŁYCH NA RYNKU PRACY! 

Udostępnij dalej:

Unia Europejska inwestuje 5 000 – 10 000 zł w potencjał OSÓB DOROSŁYCH NA RYNKU PRACY!

Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 finansuje rozwój kompetencji osób dorosłych bez zgody pracodawcy ani wymaganego statusu osoby bezrobotnej. Program jest dla osób pełnoletnich, a środki są wypłacane przez wybrane instytucje w różnych województwach. To aż 90% dofinansowania do wybranych, z własnej inicjatywy, kursów, szkoleń, treningów i obozów rozwojowych.

W części województw już ruszyły nowe projekty unijne, które dają możliwość aplikowania o wsparcie finansowe przez osoby dorosłe, które chcą się rozwijać w dotychczasowej profesji lub zacząć kompletnie nową przygodę zawodową. Programy, co do zasady, w większości województw nie narzucają tematyki szkoleń i nie ograniczają się do wybranych zawodów. Są otwarte na realne potrzeby mieszkańców, którzy wybierają własne ścieżki kariery, doskonaląc obecny fach lub kształcąc się z zupełnie innej domenie. 

Wachlarz tematyczny może sięgać od profesjonalnej wizażystki, przez nowoczesnego marketera AI, lidera zespołów rozproszonych, po wykwalifikowanego analityka ds. zrównoważonego rozwoju/ESG.

Projekt pozwala też wykorzystać środki na kompleksowy kurs przygotowujący do otwarcia władnej działalności, obejmujący:

  • wybór odpowiedniej formy prawnej 
  • gotowy model biznesowy
  • świadomość budżetową na start
  • strategię marki
  • techniki i kanały sprzedaży

 

Warunkiem skorzystania z programu jest spełnienie min. jednego kryterium dla danego województwa:

  • mieszkać na jego terenie
  • uczyć się/studiować w danym regionie
  • pracować na obszarze, w którym aplikuje się o dotację

 

Dostawca kursów i szkoleń, które mogą być współfinansowane z UE musi być akredytowany przez Ministerstwo, posiadać wpis do Bazy Usług Rozwojowych oraz mieć zawartą umowę z instytucją reprezentującą dane województwo. Taki wymóg gwarantuje jakość kursu, który jest przedmiotem dofinansowania oraz zwiększa rozpoznawalność i wiarygodność certyfikatu, którym można się okazać poszukując pracy. 

Fundacja Edukacji Prawnej spełnia wszystkie te wymogi i ma na swoim koncie ponad 6 mln zrealizowanych projektów z Funduszy Unijnych dla firm i osób indywidulanych.   

Grono ekspertów Fundacji Edukacji Prawnej, to energiczni i empatyczni mentorzy kariery, brokerzy edukacyjni, specjaliści od dotacji, trenerzy, konsultanci i doradcy zawodowi, którzy zmienili bieg kariery zawodowej wielu uczestników programów rozwojowych. Od 10 lat aktywizują społeczeństwo, wzmacniają biznes i podnoszą gotowość personelu do stawiania czoła wyzwaniom gospodarczym. 

Wspieramy w:

  • aplikowaniu o środki w okienkach naboru wniosków – pomoc w przygotowaniu danych i technicznym uzupełnieniu formularza wniosku
  • mentoringu & coaching kariery – weryfikacji mocnych stron, predyspozycji zawodowych i potencjału 
  • konsultingu w wyborze odpowiedniego kursu, eksperta szkoleniowego i formy szkolenia, tak by wykorzystany budżet nie był przypadkowym zestawem teoretycznych szkoleń
W ramach dofinansowania Uczenie się osób dorosłych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, można skorzystać z puli środków pokrywających aż 90% kosztów udziału w wybranej formie i zakresie szkoleń, kursów lub treningów. Warto skorzystać z okazji i pozwolić Funduszom zainwestować w siebie Unia Europejska otwiera przed dorosłymi nowe możliwości zawodowe.  To idealna okazja, by podnieść swoje kompetencje, przekwalifikować się lub dostosować umiejętności do oczekiwań rynku pracy – bez konieczności konsultacji z pracodawcą Zaangażowanie finansowe uczestnika wynosi jedynie 10% wartości szkoleń, które można indywidualnie dopasować do swoich potrzeb. Dzięki temu masz szansę dostosować się do trendów gospodarki 4.0, transformacji cyfrowej oraz zmieniających się wymagań pracodawców. Nie czekaj, zainwestuj w swój rozwój i przyszłość zawodową – teraz jest najlepszy czas na zmianę! Po raz pierwszy to Ty, a nie firmy, stajesz się priorytetem Unii Europejskiej w rozwoju kompetencji!  Chcesz sprawdzić, czy Twoje województwo ma taki program? Napisz do nas:

MAGDA – brzychcy@edukacjaprawna.pl

JOLA – lagiewka@edukacjaprawna.pl

NATALIA – smolarek@edukacjaprawna.pl

GREZGORZ –  dudczak@edukacjaprawna.pl

Poznaj naszych trenerów – Kliknij aby przejśc do Youtube
Zobacz, jakie kursy prowadzimy – Kliknij aby przejśc do BUR
10 uniwersalnych kompetencjach przyszłości – Kliknij aby przejśc do artykułu
Natalia Smolarek

Natalia Smolarek Prawdziwa Łowczyni. Poluje na wyjątkowych trenerów i ekspertów, którzy pomagają zmieniać cele i plany klientów na namacalne efekty, wyniki i działania. Staje na głowie, kiedy trzeba spojrzeć z innej perspektywy. Zainspirowana analizą transakcyjną.Przygląda się relacjom w organizacjach i na podstawie wniosków projektuje spersonalizowane rozwiązania szkoleniowo-doradcze. Wytrwała i konsekwentna, zawsze z jasno określonym celem. Uparta tam, gdzie nie jest łatwo osiągać wyniki a wszyscy mówią „to niemożliwe”. Docenia rolę mentorów i trenerów. Jednak zanim zaprosi ich do współpracy z klientami- zawsze najpierw sama testuje ich kompetencje w praktyce na polu gry. Wie, że nawet w sportach indywidualnych na podium wchodzisz dzięki pracy całego zespołu. A kiedy w biznesie zaczyna być pod górkę – wie, jak uskrzydlać, rozwijać i dopingować.

A poza tym…

Wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej. Etnolingwista z biegłą znajomością języka angielskiego, francuskiego i baskijskiego. Absolwentka Szkoły Analizy Transakcyjnej, HR Master i Kirkpatrick Four Levels® Evaluation Certification Program. Ma 10-letnie doświadczenie w branży edukacyjnej i rozwojowej. Realizuje duże projekty szkoleniowe, pozyskuje dofinansowania na działania edukacyjne i procesy kształcenia. Praktyk networkingu, współpracuje z profesjonalnymi trenerami – praktykami. Nieustannie się uczy i odkrywa nowe metody transferu wiedzy z sali szkoleniowej do miejsca pracy. Specjalizuje się w strategicznym zarządzaniu zespołami. Wie jak ważne jest mierzenie efektywności kształcenia i zwrotu z inwestycji w działania rozwojowe.