Szkolenie poświęcone jest zagadnieniom związanym z prawem autorskim w pracy zawodowej architekta. W trakcie szkolenia omówione zostaną podstawowe instytucje i pojęcia z zakresu prawa autorskiego. Szczególną uwagę prowadzący poświęcą jednak tym regulacjom prawnym, które w ocenie autorów szkolenia, mają szczególne istotne znaczenie z punktu widzenia pracy zawodowej architekta. Niewątpliwym atutem szkolenia jest praktyczne ujęcie omawianych zagadnień. Najważniejsze części szkolenia kończą się sesją warsztatową, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z licznymi przykładami, zadaniami, casusami i case study. Istotnym punktem programu szkolenia jest nauka analizy i formułowania zapisów umów o wykonanie prac projektowych w części dotyczącej prawa autorskiego. Dzięki temu uczestnicy będą w stanie krytycznie ocenić przedstawiony przez kontrahenta wzór umowy i dokonać w nim korekt niezbędnych z punktu widzenia własnych interesów.
Szkolenie skierowane jest do czynnych zawodowo architektów bez względu na formę wykonywania przez nich pracy lub świadczenia usług.
Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnicy dowiedzą się tego, co o prawie autorskim powinien wiedzieć każdy architekt niezależnie od formy wykonywania zawodu, wieku, doświadczenia zawodowego.
W trakcie szkolenia uczestnicy między innymi poznają różnicę pomiędzy utworem samodzielnym, utworem inspirowanym, utworem z zapożyczeniami, a utworem zależnym, dowiedzą się kiedy można mówić o współautorstwie dwóch lub kilku twórców utworu architektonicznego, a także komu przysługuje prawo autorskie do utworu stworzonego przez pracownika w ramach powierzonych mu obowiązków. Wreszcie uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób chronić przysługujące im prawa i w jaki sposób można czerpać korzyści z wyników swojej pracy twórczej.
Udział w szkoleniu „Prawo autorskie w pracy architekta”, podobnie jak w przypadku innych szkoleń otwartych organizowanych przez Fundację Edukacji Prawnej, to również:
Zakres regulacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Przedmiot ochrony prawa autorskiego:
- pojęcie i rodzaje utworów w rozumieniu prawa autorskiego w ujęciu praktycznym,
- projekt architektoniczny jako szczególny rodzaj utworu w rozumieniu prawa autorskiego (utwór architektoniczny),
- plany, szkice, wizualizacje i wyroby plastyczne dotyczące architektury,
Podmioty korzystające z ochrony prawa autorskiego:
- twórca;
- pracodawca twórcy (twórczość pracownicza);
- licencjobiorcy i inne podmioty praw autorskich.
- współautorstwo (projekt architektoniczny jako utwór współautorski)
Treść prawa autorskiego:
- prawa autorskie osobiste (prawo do integralności utworu, prawo do rzetelnego wykorzystania utworu, prawo do autorstwa i inne);
- autorskie prawa majątkowe (treść prawa, pola eksploatacji, prawo do rozporządzania utworem i pobierania wynagrodzenia z tytułu jego udostępniania i inne).
Sesja warsztatowa
Ograniczenie treści autorskich praw majątkowych:
- prawo cytatu a plagiat;
- czas trwania autorskich praw majątkowych;
Nadzór autorski (regulacja prawnoautorska – regulacja prawnobudowlana).
Tworzenie umów, których przedmiotem są autorskie prawa majątkowe lub upoważnienie do korzystania z utworu – ujęcie praktyczne.
Sesja warsztatowa
Ochrona praw twórcy utworu architektonicznego:
- instrumenty ochrony autorskich praw osobistych;
- instrumenty ochrony autorskich praw majątkowych;
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich na gruncie prawa cywilnego i karnego.
Czas: szkolenie jednodniowe – 8 godzin warsztatowych
Termin: Zapytaj o termin
Miejsce szkolenia: Online / siedziba Fundacji Edukacji Prawnej al. Niepodległości 51/1, Poznań
Koszt uczestnictwa: 590 zł netto za os.