Logotyp Fundacji Edukacji Prawnej

Taktyka i techniki prowadzenia rozmów i przesłuchań oraz weryfikacja uzyskanych informacji

Weź udział w bardzo praktycznym szkoleniu
Pod okiem doświadczonego praktyka, trenera odkryj narzędzia i techniki prowadzenia rozmów i przesłuchań stosowane w postępowaniach podatkowych, administracyjnych, przygotowawczych oraz w trakcie rozpraw sądowych.
Zapytaj o termin
Poznań
1180 zł
Chciał(a)byś jeszcze lepiej prowadzić rozmowy czy też przesłuchania?

Zaskocz przeciwnika, skutecznie rozpoznawaj symptomy kłamstw i umiejętnie odróżniaj fakty od nadinterpretacji. Weź udział w 2-dniowym szkoleniu, na którym poznasz teorię i przełożysz ją w praktyce podczas symulacji rozpraw. Sam(a) zobaczysz, jak szybko poczujesz zwrot z inwestycji w to szkolenie.

Szkolenie ma charakter na tyle uniwersalny, że zdobyta wiedza i umiejętności mogą być wykorzystane przez radców prawnych rozpoczynających karierę, jak też na każdym poziomie zawodowym. Nabyte umiejętności pozwolą zwiększyć zakres uzyskiwanych od przesłuchiwanego informacji oraz umożliwić ich weryfikację.
Co zyskujesz uczestnicząc w szkoleniu?

Szeroki wachlarz umiejętności

Aktywny udział w warsztatach pozwoli Ci na zdobycie nowych umiejętności, m.in. doboru odpowiednich metod i technik prowadzenia rozmów, przesłuchań w celu zdobycia informacji, umiejętność oddzielenia faktów od nadinterpretacji i opinii, umiejętność zadawania pytań oraz technik usprawniających pamięć, umiejętność rozpoznawania symptomów szczerości i nieszczerości, umiejętność reagowania na zmieniające się warunki (zachowanie i zeznania poszczególnych uczestników) w trakcie rozprawy.

Praktyczna wiedza

Drugi dzień szkolenia zostanie przeprowadzony w oparciu o symulacje procesowe wraz z podziałem na role, które uczestnicy losują. Przed rozpoczęciem rozprawy uczestnicy losują role (powód, pozwany, pełnomocnicy, świadkowie, sędziowie) oraz kolejne koperty z określeniem czy mówią prawdę czy też kłamią. Symulacja rozprawy sądowej jest częścią warsztatową, podczas której trener będzie udzielał wskazówek, poprawiał i sugerował taktyki i technik prowadzenia rozmów i przesłuchań .

Jak wygląda program szkolenia?
 1. Wybrane umiejętności praktyczne
 2. Podstawy komunikacji werbalnej i pozawerbalnej
 3. Fakty a nadinterpretacji
 4. Protokołowanie przebiegu czynności przesłuchania
 5. Umiejętność prowadzenia rozmów i przesłuchań
 6. Umiejętność słuchania i obserwowania
 7. Pytania, jako podstawowe narzędzie przesłuchania
 8. Techniki przesłuchań, umiejętność protokołowania zeznań
 9. Przesłuchanie poznawcze / wywiad kognitywny
 10. Geneza i obszary zastosowania
 11. Fazy przesłuchania poznawczego
 12. Wykrywanie kłamstw w trakcie rozmów i przesłuchań
 13. Analiza behawioralna
 14. Wskaźniki analizy zachowań
 15. Strategie obronne
 16. Analiza wypowiedzi

Drugiego dnia warsztatu rozprawę poprowadzi SSR Marzena Rusin-Gielniewska. Zostanie odtworzony przebieg rozprawy koncentrując się na przesłuchaniach w trakcie rozprawy i sztuce zadawania pytań. Moderator (Wiesław Zyskowski) może przerwać rozprawę w celu poprawy zadanych pytań lub argumentacji kierowanej do Sądu, w celu poparcia swojej tezy, linii obrony. II część warsztatu stanowi uzupełnienie I części warsztatu z technik przesłuchań.

Jacy eksperci Ci pomogą?

Wiesław Zyskowski

Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wydziału Prawa i Administracji, absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Studiów Podyplomowych Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Komitet w Polsce. W 2003 roku ukończył szkolenie specjalistyczne prowadzone przez agentów specjalnych FBI na temat „Interviewing and Interrogation” (Certyfikat Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki). Funkcjonariusz Policji przez 18 lat (zajmował różne stanowiska służbowe od policjanta po komendanta komisariatu, ostatnio starszy wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. 2/3 służby w pionach liniowych dochodzeniowo-śledczych o zwalczaniu przestępczości gospodarczej). Wykładowca Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie i Wrocławiu na kierunku Psychologia Śledcza, Sopocka Wyższa Szkoła na kierunku Oszustwa Finansowe. Ekspert w dziedzinie umiejętności prowadzenia rozmów i przesłuchań z wykorzystaniem metod FBI oraz kinezyki (czytanie mowy ciała i jej analiza).

Stale szkoli służbę – funkcjonariuszy Służb Celnych, Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Żandarmerii Wojskowej. Brał udział w kilku śledztwach wewnętrznych na zlecenie firm w kraju i za granicą, gdzie poprzez zastosowane przesłuchania i rozmowy doprowadził do ustalenia winnych działających na szkodę firmy oraz innych ważnych informacji.

Marzena Rusin-Gielniewska

Sędzia z ponad 20-letnim stażem (w tym w Wydziale Cywilnym). Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1997 r. Ukończyła Studia Podyplomowe Szkoły Praw i Wolności Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Komitet w Polsce, zaś w 2012 ukończyła studia podyplomowe z prawa karnego dla sędziów na Uniwersytecie Warszawskim. Wspólnie z Wiesławem Zyskowskim prowadzi warsztaty z przesłuchań w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
Pytania? Znajdź odpowiedź poniżej lub skontaktuj się z nami 🙂

Szkolenie skierowane jest do prawników występujących w roli pełnomocników przed Sądem lub właściwym organem administracji, a także w roli obrońcy w postępowaniach przygotowawczych przed właściwymi organami ścigania.

Stacjonarnie w Poznaniu, symulacja rozprawy odbywa się na Wydziale Prawa UAM.

Zapytaj o termin

Inwestujesz 1180 zł, zyskujesz znacznie więcej 🙂

Co więcej, koszt udziału w szkoleniu może podlegać refundacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Zapytaj nas o dostępność miejsc i refundacji. Chętnie dla Ciebie sprawdzimy 🙂