Zarządzaj energią,
a nie czasem

07.02.2020

Poznań

Efektywność osobista, satysfakcja z pracy, radość z życia prywatnego, rezyliencja czy zdolność do uczenia się zależą od poziomu osobistej energii. Jednocześnie coraz częściej słyszymy o wypaleniu, depresji, apatii, czy chronicznym zmęczeniu, co jest znamienne kiedy energii osobistej nam brak.

Instytut HeartMath, od lat zajmujący się fizjologicznymi i psychologicznymi aspektami zarządzania energią osobistą opracował szereg ćwiczeń i zaleceń dla osób, którym zależy na pełniejszym wykorzystaniu własnego potencjału jak i wykorzystaniu i rozwijaniu potencjału innych.

„Ci, którzy nie są w stanie zmienić sposobu swego myślenia, nie są w stanie zmienić niczego” George Bernard Shaw.

Najnowszy trend zarządzania sobą w czasie wskazuje na to, by zarządzając czasem uwzględnić poziom własnej energii. To właśnie wysoki poziom energii w połączeniu z planowaniem pozwala na realizowanie zadań, oraz na radzenie sobie ze stresem.

Nawet najlepsze zarządzanie czasem nie przełoży się na efektywność, kiedy nie mamy siły realizować tego, co jest do zrealizowania.

Wystarczy przypomnieć sobie swoje reakcje na nieoczekiwaną zmianę planów, trudnego klienta, czy konflikt w zespole, w sytuacji kiedy jesteśmy zestresowani i przemęczeni. Wtedy łatwiej wyprowadzić nas z równowagi, popełniamy więcej błędów, zajmujemy się szukaniem winnych. Kiedy nasz poziom energii jest wysoki i kiedy umiemy radzić sobie ze stresem szukamy rozwiązań i skutecznych sposobów wyjścia z sytuacji.

By sprostać wymaganiom współczesnego biznesu watro sięgać po najnowsze rozwiązania podnoszące efektywność i skuteczność działania, a takich dostarcza neuronauka.

Neuronauka, w tym neurokardiologia, odpowiada na pytania związane z efektywnością osobistą:

 • jak skutecznie, w oparciu o wyniki badań naukowych, radzić sobie ze stresem
 • jak stres wpływa na efektywność
 • jak podnosić poziom energii na co dzień
 • jak się regenerować
 • jak zarządzać czasem oraz zadaniami z uwzględnieniem poziomu swojej energii

Podczas warsztatu będą wykorzystane różne metody:

– Metoda Points of You™ (narzędzia: The Coching Game, Punctum, Faces), która poszerza perspektywę, uwalnia potencjał, uczy myślenia ponad schematami oraz definiowania celów i problemów inaczej i z większą otwartością.

– Meotda HeartMath – to oparte na badaniach naukowych techniki treningu mentalnego jak i treningu oddechowego, podnoszące poziom hormonu witalności DHEA. Metoda uczy jak się regenerować wtedy kiedy to jest potrzebne, np. po trudnym spotkaniu, czy trudnym wyzwaniu. Metoda opiera się na zarządzaniu własną energią w taki sposób, by mieć siłę na zrealizowanie tego co jest do zrealizowania i by podnosić własną odporność na zmiany.

Szkolenie dedykowane jest:
 • Dla osób które podejmują szereg decyzji w ciągu dnia i niosą na sobie ciężar ich odpowiedzialności, np. przedsiębiorcy, kadra zarządzająca firm.
 • Dla freelancerów, od których energii działania zależy sukces ich biznesu.
 • Dla osób, które rozwijają innych, budują zespoły i tworzą kulturę organizacji.
 • Dla przedstawicieli działów HR, menadżerów, liderów zespołów, specjalistów.

Celem warsztatu jest odnalezienie wzorów zachowań, które są szkodliwe i przestarzałe, oraz zastąpienie starych nawyków nowymi, wspierającymi rozwój i efektywność w obszarze własnej energii jak i czasu.

Warsztat umożliwia:
– poznanie przełomowych odkryć naukowych związanych z wpływem osobistej energii na pracę mózgu tym samym na zdolność klarowność myślenia czy samoregulację emocjonalną

– możliwość podejrzenia pracy swojego serca i doświadczenia jak regulacja jego rytmu wpływa na mózg i jego zdolności poznawcze.

– wyraźna poprawa samopoczucia, odbudowanie motywacji do działania i satysfakcji z tego co się robi.

Podczas warsztatu pt: „Zarządzaj energią, a nie czasem” uczestnicy będą mieli możliwość poznać techniki opracowane przez Instytut oraz zweryfikować ich skuteczność dzięki programowi EM Wave Pro, po to by doświadczyć na sobie czym zarządzanie energią osobistą tak naprawdę jest.

Warsztat będzie podzielony na część teoretyczną i praktyczną.

Podczas części teoretycznej zostaną wyjaśnione zagadnienia związane z energią osobista człowieka i jej czterema fundamentalnymi aspektami.

Następnie informacje o energii zostaną nałożone na funkcjonowanie mózgu, by pokazać zależności między jednym i drugim i by wyjaśnić, dlaczego czasami reagujemy zupełnie inaczej niż byśmy chcieli i z jakiego powodu np. dobre pomysły z reguły nie przychodzą wtedy, kiedy akurat ich potrzebujemy.

Wprowadzenie do warsztatu. Zapoznanie uczestników, oczekiwania, kontrakt.

 1. I po co te nerwy – czyli krótka historia stresu. Kiedy stres pomaga a kiedy szkodzi.
 2. Energia osobista a efektywność – czyli jak mieć siłę na realizowanie zadań. Wprowadzenie do metody HeartMath.
 3. Krzywa wydajności – za co zabrać się najpierw, a za co potem. Podstawowe zasady zarządzania sobą w czasie.
 4. Technika Heart-Focused breathing – jak obniżyć kortyzol i zacząć efektywnie funkcjonować. Metoda HeartMath.
 5. Od wyczerpania do witalności – wykorzystanie biofeedbacku (obserwowanie reakcji organizmu na ekranie komputera) w procesie podnoszenia efektywności.
  • EmWave
  • InnerBalance
 6. “Kto pyta, nie błądzi” – myślenie pytaniami. Jak maksymalnie wykorzystać czas dzięki lepszemu określeniu celu. Narzędzie the Coaching Game, metoda Points of You.
 7. Ćwiczenie Freeze-Frame – jak podnieść efektywność dzięki zmianie nastroju. Metoda HeartMath.
 8. Film ‘Atmospheres’ dyskusja w grupie.
 9. IX. Emocje w grupie – czyli wzajemne oddziaływanie – praca w grupach, narzędzie Faces, metoda Points of You.
 10. Podsumowanie szkolenia – ustalenie dalszego planu działania.

Ewa Hartman

Certyfikowana trenerka metody Points of You™ oraz metody HeartMath™, wykładowca. Doktor Szkoły Biznesu Bournemouth University (Wielka Brytania). Prowadzi liczne wykłady, wystąpienia i prezentacje, zarówno w języku polskim i angielskim, w kraju jak i za granicą (między innymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii). Jest kierownikiem nagradzanych studiów podyplomowych ‘Neuro-Przywództwo’ w Warszawie, oraz członkiem Stowarzyszenia Network PL zrzeszającego pracowników organizacji międzynarodowych (Bruksela). 
Czytaj więcej…

Czas: szkolenie jednodniowe – 8 godzin warsztatowych

Termin: 07.02.2020

Miejsce szkolenia: Poznań, siedziba Fundacji Edukacji Prawnej, al. Niepodległości 51/1

Koszt uczestnictwa: 590 zł netto za os.

 • cena zawiera przerwy kawowe i lunch,
 • materiały szkoleniowe,
 • certyfikat
Zapraszamy do kontaktu!